آشنایی و آموزش درباره جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها در ایمیل مارکتینگ

مواردی زیادی در این صفحه آماده کرده ایم تا به شما در بهبود تحویل ایمیل ها و رسیدن ایمیل ها به اینباکس کمک کنیم.

یکی از سوال های رایج این است که چرا ایمیل ها به پوشه اسپم می روند. اسپم شدن ایمیل ها به دلایل مختلفی رخ میدهد. در این مطلب قصد داریم تا دلایل اسپم شدن و نحوه مدیریت لیست ایمیل، اعتبار ارسال و دیگر نکات مهم رسیدن ایمیل به اینباکس را آموزش دهیم.

 
۰. بررسی دامنه و آی پی

قبل از شروع کار با پنل میلزیلا دامنه و آی پی خود را در سایت MXtoolbox بررسی کنید تا مطمئن شوید دامنه یا آی پی شما از قبل در لیست اسپم قار نگرفته است.

 

۱. تنظیمات حساب کاربری

قبل از ارسال اولین کمپین ایمیل باید اطمینان حاصل کنید که همه تنظیمات مرتبط به تحویل ایمیل به اینباکس را انجام داده اید:

 1. تایید دامنه در پنل میلزیلا
 2. تکمیل اطلاعات حساب کاربری به صورت صحیح و کامل.
 3. اطمینان حاصل کنید که همه ایمیل های ارسالی دارای لینک لغو اشتراک خبرنامه هستند.
 
۲. ارسال صحیح

هنگام برخورد به مشکل اسپم شدن ایمیل ها چند نکته وجود دارد:

اگر حتی کمتر از ۱۰۰ ایمیل ارسال می کنید و حتی اگر این ارسال به عنوان تست انجام می شود، در صورتی که ایمیل های ارسالی ساختار مناسبی نداشته باشند (خالی باشند، فاقد لینک لغو اشتراک باشند و …) ممکن است ایمیل های شما را دچار مشکل کند.

برای شروع باید کمپین های کوچک با خبرنامه استاندارد را به عنوان اطلاع رسانی به لیست ایمیل های فعال خود ارسال کنید تا بتوانید مشکلات مربوط به تحویل ایمیل را ارزیابی کنید.

 

ارسال ایمیل به همه لیست های خریداری شده، استخراج شده، لیست هایی که مطعلق به شما نیستند و همه مخاطبینی که برای ارسال ایمیل از آن ها تایید نگرفته اید مغایر با قوانین اسپم است و ارسال ایمیل به این لیست ها نه تنها باعث اسپم شدن ایمیل های شما می شود بلکه ممکن است باعث کاهش اعتبار ارسال و متوقف شدن همه ارسال های شما شود.

 

اگر قصد ارسال یک کمپین ایمیل بزرگ به کاربران سرویس رسان های ایمیل (یاهو، جیمیل و …) را دارید و لیست ایمیل شما قدیمی است ( ایمیل هایی که ۳ تا ۶ ماه گذشته ایمیلی از شما دریافت نکرده اند) این احتمال وجود دارد که ایمیل های شما برای رسیدن به اینباکس با مشکل مواجه شوند و کیفیت پایین لیست ایمیل باعث اسپم شدن ایمیل های شما شود. قبل از ارسال با استفاده از یک سرویس معتبر تایید ایمیل، لیست ایمیل خود را تمیز کرده سپس کمپین خود را ارسال کنید.

 

۲۱ نکته برای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل
 1. اگر چندین ایمیل برای تست ارسال کردید و آن ها به هر دلیلی اسپم شدند، ایمیل های را باز کنید و گزینه Not Spam را بزنید تا ربات های تشخیص اسپم متوجه شوند که این یک ایمیل ناخواسته نیست.
 2. اگر از نام مخاطبین ایمیل در درسترس شما است، ایمیل های ارسالی برای افراد را شخصی سازی کنید. با این کار ربات های تشخیص اسپم درمیابند که شما دریافت  کنندگان ایمیل را می شناسید.
 3. از دریافت کنندگان ایمیل بخواهید تا شما را به لیست مخاطبین یا فرستنده ایمن (safe sender) اضافه کنند. به راحتی می توانید هنگام عضویت کاربران در خبرنامه این کار را از آن ها بخواهید.
 4. تاریخچه آی پی سرور خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که از قبل به عنوان اسپم شناسایی نشده. این اتفاق در سرور ای اشتراکی زیاد دیده شده و از مهمترین دلایل اسپم شدن ایمیل ها است. برای برسی آی پی از این سایت استفاده کنید.
 5. از فرم عوضیت استفاده کنید و مطمئن شوید مشترکین شما با برند شما آشنایی دارند. در شیوه صحیح انجام ایمیل مارکتینگ دریافت کنندگان ایمیل باید به شما اجازه ارسال ایمیل داده باشند.
 6. ایمیل شما باید ظاهر خوبی داشته باشد. ربات های تشخیص اسپم کمپین های بزرگ را که طراحی استانداردی برای ایمیل ندارند متوقف می کنند. میزان استفاده از متن ها و تصاویر باید متناسب باشد. نکات بیشتر مربوط به طراحی ایمیل مناسب را جستجو و مطالعه کنید. 
 7. اگز در طراحی خبرنامه از لینک شبکه اجتماعی استفاده می کنید، نام تجاری خود در شبکه های اجتماعی را در برندینگ ایمیل مارکتینگ حفظ کنید.
 8. اطمینان حاصل کنید که کدهای موجود در HTML خبرنامه تمیز هستند و برچسب اضافی یا کد های نا امن در آن وجود ندارد. برای مثال قبل از وارد کردن کد  HTML یا یک متن آن را در نُت پَد کپی کنید تا فرمت های اضافی حذف شوند.
 9. برای بهبود نتایج کمیپن های ایمیلی از ابزار تست A/X استفاده کنید.
 10. با ارسال تست ایمیل به سایت mail-tester.com بررسی کنید که کدام یک از اجزای خبرنامه ممکن است باعث اسپم شدن ایمیل شما شود.
 11. به سادگی اسپم نشوید! استفاده از عباراتی مانند “کسب درآمد”، “رایگان”، “اینجا کلیک کنید”، “پول” در خبرنامه، احتمال اسپم شدن ایمیل شما را افزایش می دهد.
 12. از لینک های صحیح و متصل به سایت معتبر استفاده کنید. لینک دامنه های موجود در خبرنامه نباید در بلک لیست باشند. همه لینک های خبرنامه باید معتبر باشند.
 13. از کوتاه کننده های لینک استفاده نکنید. استفاده از لینک های  re-directing در ایمیل مارکتینگ غیر مجاز است و باعث اسپم شدن شما می شود.
 14. از هر تلاشی برای فریب خودداری کنید. استفاده از حروف تصادفی در موضوع ایمیل و یا شروع شدن موضوع با عباراتی مانند “:Re” یا “:Fwd” و یا هرگونه عنصر فریبنده باعث کاهش اعتبار ارسال شما و اسپم شدن ایمیل ها می شود.
 15. از آدرس فرستنده بی معنی مثل chflai3367@yourdomain.com استفاده نکنید. پیشنهاد میکنیم از آدس هایی مانند “mailer@yourdomain.com, newsletter@yourdomain.com, support@yourdomain.com, contact@yourdomain.com” استفاده کنید. به علاوه اگر ایمیل فرستنده شما مطابق با دامنه تایید شده نباشد هرگز ایمیل های ارسالی به اینباکس نمیرسند.
 16. چندین ایمیل  تست را به یک آدرس ایمیل ارسال نکنید. این کار باعث اسپم شدن شما می شود. تست های ایمیل را به آدرس های مختلف ارسال کنید. و به نکته ۱ توجه کنید.
 17. به دقت چگونگی و زمان ارسال ایمیل ها را بررسی کنید. هر روز به تعدادی از مخاطبینتان ایمیل ارسال کنید. ارسال ایمیل با فاصله زمانی زیاد، باعث می شود مخاطبان شما را از یاد ببرند. برای مثال اگر ۷.۰۰۰ لیست ایمیل دارید آن را به ۷ لیست ۱۰۰۰ تایی تقسیم کنید و هر روز به یک لیست ایمیل ارسال کنید. به این ترتیب هر مخاطب هفته ای یک ایمیل از شما دریافت خواهد کرد. و نام برند شما در ذهن او خواهند ماند.
 18. ایمیل هایی با نام و محتوای کلمه “تست” و یا خالی را برای تست اسال نکنید. این ایمیل ها در اکثر مواقع اسپم می شوند. در واقع طراحی استاندارد خبرنامه ارتباط مستقیم با اسپم شدن ایمیل دارد.
 19. در تنظیمات ارسال گزینه Auto create text body را فعال کنید. با این کار یک ورژن متنی در خبرنامه درج میشود. این متن برای دستگاههایی که از HTML شما به هر دلیلی پشتیبانی نمی کنند نمایش داده می شود.
 20.  از ضمیمه  کردن فایل خودداری کنید. این کار باعث اسپم شدن ایمیل های انبوه می شود.
 21. ایمیل هایی که فقط از عکس تشکیل شده اند ارسال نکنید. اگر می خواهید از اسپم شدن ایمیل های خود جلوگیری کنید باید در طراحی خبرنامه کمی خلاق باشید.

با رعایت این نکات احتمال اسپم شدن ایمیل های شما به حداقل خواهد رسید.

عناوین آموزشی: