آموزش ایمیل های نامعتبر و برگشتی

ایمیل نامعتبر Bounce چیست؟

پس از هر ارسال گروهی، تعدادی از ایمیل ها برگشت شده و به اصطلاح بانس Bounce شده اند. با مشاهده گزارشات ارسال یا کمپین ها می توانید تعداد و میزان درصد این مقدار از ایمیل های برگشتی در لیست های خود را بررسی و مانیتور نمایید.

زمانی که یک ایمیل با خطای Bounce مواجه می شود، به این دلیل است که امکان تحویل ایمیل به صورت موقت و یا دائمی وجود ندارد. سیستم میلزیلا تا ۴۸ ساعت برای ارسال مجدد ایمیل به این آدرس ها تلاش میکند و در نهایت آدرس هایی که امکان تحویل ایمیل به آن ها وجود ندارد به عنوان Bounce ثبت می شود.

در بخش گزارشات پنل میلزیلا میتوانید نوع خطاهای bounced را مشاهده کنید. همچنین امکان دانلود و خروجی گرفتن از این خطا ها هم وجود دارد.

انواع خطای ایمیل نامعتبر

هنگامی که یک ایمیل با موفقیت تحویل داده نمی شود در یکی از دسته های زیر گروه بندی می شود. در ادامه انواع مختلف خطا های bounce با هم بررسی میکنیم.

Suppressed

یا آدرس ایمیل مورد نظر در پنل وضعیت مسدود شده دارد و یا ایمیل لغو شده و امکان تحویل ایمیل تا ۲۴ ساعت آینده وجود ندارد. همچنین در زمانی که شارژ کافی به تعداد لیست ثبت شده در حساب شما وجود نداشته باشد می تواند باعث تغییر وضعیت ارسال کمپین شما به suppressed شود.

No Mailbox
به نظر می رسد این آدرس ایمیل وجود ندارد. دریافت این خطا وضعیت این مشترک را برای همیشه در پنل نامعتبر (invalid) می کند.
Account Problem
صندوق ورودی گیرنده مشکل دارد. به عنوان مثال ممکن است صندوق ایمیل مشترک پر باشد و امکان دریافت ایمیل های بیشتر را نداشته باشد. در مواردی هم این خطا به این معنی است که مشترک دیگر از این ایمیل استفاده نمی کند. بسته به پاسخ سرور، میلزیلا ممکن است به صورت خودکار دوباره ارسال ایمیل به این مشترک را امتحان کند.
IP Reputation
دلیل این خطا پایین بودن اعتبار ارسال آی پی ارسال کننده است. خرید آی پی اختصاصی می تواند خطا های این چنینی را کاهش دهد.
Spam
این ایمیل برگشت خورده است زیرا با زیرا با ویژگی ایمیل هایی که اینترنت بر آن برچسب Spam میزند مطابقت دارد.
Throttled
سرور گیرنده ایمیل را در بازه زمانی ۴۸ ساعت قبول نکرد. میلزیلا تا ۴۸ ساعت تلاش میکند تا ایمیل را مجدد ارسال کند.
SPF Problem

اضافه کردن و تایید رکورد SPF برای کلیه دامنه های فرستنده الزامیست و زمانی که این رکورد از دسترس خارج شود شما خطای مشکل SPF را مشاهده خواهید کرد و نیاز است تا این رکورد را در بخش دامنه پنل خود مجدد بررسی و فعال کنید.

Code Error

ایمیل ارسال نشده است زیرا مشکلی در ارسال ایمیل توسط سیستم ما وجود دارد. لطفا در صورت مشاهده این نوع خطا به پشتیبانی اطلاع دهید تا بتوانیم آن را بررسی کنیم. ایمیل هایی که با این خطا روبرو می شوند به طور خودکار مجدد برای ارسال برنامه ریزی می شوند.

Timeout

ایمیل ارسال نشده است زیرا از سرور دریافت کننده خطای timeout دریافت شده است. ایمیل هایی که این خطا را دریافت می کنند به صورت خودکار برای ارسال مجدد برنامه ریزی می شوند.

Connection Terminated

وضعیت ایمیل به صورت قطعی مشخص نیست زیرا سرور گیرنده بدون اعلام نوع خطا یا وضعیت ایمیل اتصال را قطع کرده است. در اکثر موارد باید این ایمیل ها را لغو شده دانست. این ایمیل های مجدد برای ارسال برنامه ریزی نمی شوند زیرا در چنین شرایطی به طور کلی دلیل قطع اتصال این است که سرور گیرنده معتقد است این ایمیل اسپم است.

Connection Problem

ایمیل ایمیل به دلیل مشکل در ارتباط با سرور گیرنده تحویل داده نشده است. ایمیل هایی که با این خطا مواجه می شوند به صورت خودکار برای ارسال مجدد برنامه ریزی می شوند.

Gray Listed

ایمیل ارسال نشده است زیرا سرور گیرنده تشخیص داده است که این ایمیل در پیکربندی ارائه شده مشاهده نشده است و با دانستن اینکه ایمیل های معتبر دوباره برای ارسال امتحان می شوند، به صورت موقت آن را رد کرده است. ایمیل هایی که با این خطا مواجه می شوند به صورت خودکار برای ارسال مجدد برنامه ریزی می شوند.

Manual Canceled

ایمیل ارسال نشده است زیرا توسط یکی از ادمین های میلزیلا لغو شده و یا خودتان آن را لغو کرده اید. اگر مطمئن نیستنید که چرا این خطا را دریافت کرده اید لطفا به پشتیبانی اطلاع دهید. ایمیل هایی که این خطا را دریافت میکنند مجدد برای ارسال برنامه ریزی نمی شوند.

Not Delivered
  • ایمیل تحویل داده نشده زیرا:
  • مخاطب وضعیت مسدود شده دارد.
    برای مثال قبلا لغو اشتراک کرده و یا ایمیل شما را اسپم کرده است.
  • ایمیل شما در اسپم چک ناموفق بوده است.
  • شما شارژ کافی برای ارسال ندارید.
  • شما در حال ارسال فایل بهمراه ایمیل هستید و شارژ کافی برای این کار ندارید.
  • به دلیل محدودیت های سرور گیرنده، ایمیل شما در ۴۸ ساعت قابل تحویل نبود.
  • وضعیت مخاطب “stale” است.

حذف ایمیل نامعتبر

برای حذف ایمیل های نامعتبر کافیست تا یک سگمنت با وضعیت های نامعتبر بسازید و مشترکین خود در لیست های مختلف را با این وضعیت پیدا کرده و تفکیک کنید.

اگر از ابزار سگمنت استفاده نمی کنید در بخش لیست مشترکین می توانید روی دکمه وضعیت Status کلیک کنید و سپس وضعیت های نامعتبر را انتخاب و سپس بصورت گروهی آن ها را انتخاب و حذف کنید.

حذف ایمیل های نامعتبر پس از ارسال کمپین ها و یا در یک بازه زمانی مشخص مثلا هرماه یکبار لازم است تا به این ترتیب شما مجدد به این آدرس ها ارسال نکنید و در نتیجه رتبه ارسال شما دچار مشکل نشود.