آموزش ساخت کمپین تست بازاریابی

تست AB چیست؟

Email Campaign AB Testing

برای کسب نتایج بهتر در ارسال ایمیل شما باید مقایسه دقیق بین کمپین های خود انجام دهید تا با تشخیص بهترین عملکرد و تعاملات با مشترکین، بازاریابی خود را بصورت هدفمند و بهینه تر در آینده ارسال نمایید.

در علم بازاریابی برای سنجش محبوبیت تبلیغات مختلف بین مخاطبین تست های متنوعی اجرا می شوند تا در نتیجه بالاترین نرخ را کسب نماید.

فرآیند تست همزمان یک تبلیغ در چند فرمت متفاوت از یکدیگر را تست بازاریابی AB Testing می گویند. با نمایش تبلیغ با فرمت های مختلف و دریافت و تحلیل نتایج، کمپین با الگوی برنده ادامه داده می شود.

مثال تست بازاریابی

برای آشنایی بیشتر با تست بازاریابی ایمیلی در این بخش یک نمونه را بررسی می کنیم.

شما برای انجام یک کمپین فروش از محصولات یا خدمات خود آماده می شوید و برای تبلیغات جدید خود چند طرح از پیش آماده کرده اید. حال قصد دارید با تست اولیه متوجه شوید که مشترکین شما با کدام یک از تبلیغات ارسال شده تعامل بیشتری داشته اند. تعامل شامل نرخ باز شدن و کلیک شدن ایمیل ها می باشد.

کمپین اول را با یک طرح ساده و متن خلاصه بهمراه موضوع تبلیغاتی انتخاب میکنیم.
کمپین دوم را با یک طرح شلوغ و متن کامل بهمراه موضوع غیر تبلیغاتی انتخاب میکنیم.
کمپین سوم را با یک طرح ساده اما متن کامل و عنوان تبلیغاتی انتخاب میکنیم.

همزمان هر سه کمپین را برای تعدادی از مشترکین ارسال میکنیم و پس از تکمیل ارسال نتایج را بر اساس تعداد مشاهده و یا کلیک بررسی می کنیم تا کمپین برتر را شناسایی کنیم.

ساخت کمپین تست بازاریابی

با ابزار کمپین ساز به راحتی و با چند کلیک تست بازاریابی ایمیل خود را تنظیم و ارسال کرده و کمپین خود را بصورت بهینه به بهترین نتایج کسب شده در ادامه ارسال کنید.

با امکانات تست بازاریابی A/B Test میتوانید خبرنامه های بیشتری برای ارسال کمپین تبلیغاتی انتخاب کنید. هر خبرنامه میتواند قالب، موضوع، نام و ایمیل فرستنده متفاوتی داشته باشد.

برای شروع در صفحه اصلی کمپین ها Campaigns دکمه ساخت کمپین Create Campaign را کلیک کنید. در پنجره جدید در پنل پیشرفته شما دو روش برای ساخت کمپین در دسترس دارید. روش اول عمومی Regular برای ارسال کمپین بصورت عادی می باشد و گزینه دوم تست بازاریابی A/B Test شما را به صفحه تست بازاریابی هدایت می کند که می توانید کمپین های خود را تنظیم نمایید.

در میلزیلا دو روش برای ساخت کمپین ایمیل وجود دارد:

 1. ساخت کمپین گروهی عمومی Regular
 2. ساخت کمپین تست بازاریابی A/B test
docs campaign creator

توجه: روش دوم AB Test تنها در نسخه پنل پیشرفته در دسترس می باشد. این آموزش مرتبط با این روش  (ساخت کمپین تست بازاریابی) می باشد و آموزش ساخت کمپین عمومی را اینجا مطالعه نمایید.

ابزار کمپین ساز شامل سه بخش اصلی می باشد که آموزش هر بخش در ادامه بیان شده است.

 1. انتخاب لیست های ایمیل (دریافت کنندگان ایمیل)
 2. انتخاب قالب و مشخصات (اطلاعات متفاوت کمپین ها)
 3. انتخاب تنظیمات کمپین (اعمال تنظیم روی کمپین ها)
docs campaign ab

انتخاب لیست ها

در گام اول شما باید لیست ایمیل های مشترکینی که قصد دریافت ایمیل شما و شرکت در این تست بازاریابی را دارند انتخاب نمایید. پس از انتخاب تعداد نهایی بصورت خودکار محاسبه و نمایش داده می شود که شامل:

 • تعداد کل دریافت کنندگان ایمیل ها
 • تعداد دریافت کنندگان کمپین اول
 • تعداد دریافت کنندگان کمپین دوم
 • تعداد دریافت کنندگان کمپین سوم
 • تعداد دریافت کنندگان کمپین برتر
docs campaign ab list

پنل میلزیلا بصورت خودکار لیست دریافت کنندگان را از بین مشترکین انتخاب شده تقسیم بندی می کند و در همین بخش به شما نمایش می دهد. برای هر یک از کمپین های تست ارسالی به ترتیب ۵٪ و یا کمتر اختصاص داده شده و سپس در ادامه کمپین برنده به سایر مشترکینی که بین ۹۰ تا ۸۵ درصد کل مخاطبین شما می باشند ارسال خواهد شد.

انتخاب قالب ها

در گام دوم برای هر یک از کمپین های خود می توانید قالب و مشخصات دلخواه را وارد کنید. برای شروع ابتدا از گزینه های اصلی Version A & B مشخصات را وارد کرده و برای اضافه کردن کمپین های بیشتر دکمه بعلاوه + را کلیک کنید.

ارسال ایمیل گروهی با کمپین ساز میلزیلا

 در هر نسخه شما می توانید مقادیر زیر را تغییر دهید:

 • انتخاب قالب ایمیل
 • انتخاب نام فرستنده
 • انتخاب ایمیل فرستنده
 • انتخاب ایمیل برگشتی
 • انتخاب موضوع ایمیل

انتخاب تنظیمات

در گام سوم می توانید تنظیمات بیشتری را روی کمپین تست خود اعمال کنید.
این بخش شامل سه گزینه اصلی برای تنظیمات می باشد که شامل:

 • نام کمپین تست
 • نحوه ارسال کمپین
 • نحوه گزارش کمپین

 

docs campaign ab setting

در بخش اول یک نام برای کمپین خود انتخاب کنید.

در بخش دوم امکان تنظیم نحوه انتخاب برنده کمپین وجود دارد. شما می توانید در سه فیلد مجزا تنظیم کنید که کدام کمپین با رسیدن به شرایط دلخواه می تواند برنده باشد و سایر ارسال ها را به خود اختصاص دهد:

 • برنده بر اساس تعامل (باز شدن ایمیل و یا کلیک شدن لینک داخل ایمیل)
 • برنده بر اساس تعداد (تعداد پیشفرض برای اعلام برنده کمپین)
 • برنده بر اساس زمان (تنظیم میزان ساعت و یا روز برای رسیدن به عدد تعامل و اعلام برنده کمپین)

در بخش سوم شما می توانید تنظیمات گزارشگیری خود را اعمال نمایید که شامل:

 1. گزارشگیری از تعداد ایمیل باز شده
 2. گزارشگیری از تعداد ایمیل کلیک شده
 3. دریافت گزارشات در اینباکس ایمیل خود
 4. اتصال و دریافت گزارشات در گوگل آنالیز
 
برای انجام تنظیمات گوگل آنالیز وارد داشبورد آنالیز خود شوید و UTM های مختلف برای کمپین های مختلف تستی خود بسازید و در این بخش قرار دهید.

در بخش پایانی شما می توانید کمپین خود را در لحظه ارسال کنید با کلیک روی دکمه ارسال SEND NOW و یا برای زمان مشخصی آن را برنامه ریزی کنید با کلیک روی دکمه Schedule و یا آن را برای تنظیمات بیشتر در آینده ذخیره کنید با کلیک روی دکمه Save as draft که در داشبورد کمپین ها در دسترس خواهد بود.