آموزش اتصال ایمیل سرور SMTP

سرور ایمیل SMTP چیست؟

در میان پروتکل های ارسال ایمیل در اینترنت SMTP محبوب ترین و برترین روش برای ارسال ایمیل بصورت انبوه گروهی و یا ترنزکشن می باشد که به آسانی قابلیت اتصال به انواع برنامه ها را دارا می باشد. 

SMTP مخفف (SIMPLE MAIL TRANSFER PROTOCOL ) پرکاربرد ترین پروتکل انتقال ایمیل است و ویژگی های بسیار زیادش باعث شده تا از مهمترین پروتکل های اینترنت محسوب شود. با استفاده از این بستر به راحتی میتوانید ایمیل های سایت یا برنامه خود را از طریق سرور های خارجی ارسال کنید. کافیست تنظیمات SMTP سرور را در برنامه خود اعمال کنید.

امکانات سرور ایمیل چیست؟

سرور smtp ایمیل به شما این امکان را میدهد تا از طریق آن ایمیل های درون سازمانی و برنامه ای خود را بدون محدودیت و در سریعترین زمان از طریق پروتکل SMTP ارسال کنید. استفاده از این روش محبوب ترین راه برای ارسال ایمیل ها با حجم انبوه می باشد. اتصال آسان این سرور به سایت ها، اوتلوک، و برنامه ها از مزایای این سرور است تا با وارد کردن مشخصات سرور ایمیل جدید در تنظیمات برنامه خود فرآیند ارسال و تحویل پیام ها را به سرعت و دقت برون سپاری کنید.

استفاده و کاربرد سرور ایمیل در موارد مختلف یک راهکار بسیار مناسب برای ایمیل مارکتینگ و پردازش ایمیل های ارسال سیستم ها می باشد. اگر هر یک از موارد زیر در لیست نیازهای شما می باشد در نتیجه این سرویس می تواند برای شما مناسب باشد:

 • رفع محدودیت در تعداد ارسال روزانه ایمیل از سایت و سرور
 • رفع اسپم شدن ایمیل های ارسالی توسط دامنه شما
 • ارسال انبوه و گروهی بدون محدودیت در تعداد مشترک
 • اتصال و ارسال ایمیل در برنامه ها و سیستم های مختلف
 • اتصال ایمیل های خروجی سرور به سیستم ایمیل مارکتینگ
 • دریافت گزارشات و آمار کامل از ارسال های ایمیلی شما
 • ابزار مناسب برای اتصال به افزونه و پلاگین های مختلف

راهنمای اتصال به ایمیل سرور

برای اتصال به ایمیل سرور شما باید یک شناسه سرور، پورت، کلیدشناسه و رمز عبور Account Credential در اختیار داشته باشید تا با تنظیم آنها در برنامه های خود بتوانید اتصال ایمیل را برقرار کنید.

کلیه سرورهای ایمیل در جهان که در بستر SMTP خدمات ارایه می دهند این اطلاعات و مشخصات را در اختیار شما قرار می دهند که با تنظیمات صحیح می توانید با چند کلیک اتصال جدید بسازید.

مشخصات حساب های SMTP قابل دریافت و تنظیم:

 • آدرس سرور Outgoing Mail Server
 • شناسه کاربری Username
 • گذرواژه کاربری Password
 • پورت اتصال Mail Port

مراحل ساخت حساب سرور

برای ساخت حساب سرور جدید در میلزیلا ابتدا وارد پنل ایمیل خود شوید و سپس وارد بخش تنظیمات Settings شوید و در صفحه اصلی گزینه SMTP را انتخاب و Create SMTP Credential را کلیک کنید.

docs setting smtp

در صفحه جدید سه گزینه برای تکمیل به شرح زیر وجود دارد:

 1. انتخاب شناسه کاربری سرور Username
 2. انتخاب محدودیت آی پی Restriction
 3. انتخاب تاریخ انقضای حساب Expires
docs setting smtp create

برای بخش شناسه می توانید یک آدرس ایمیل انتخاب کنید و بخش دوم را در صورتیکه نیاز به محدو کردن ارسال ها بر اساس IP ندارید خالی بگذارید. همچنین برای تاریخ انقضا در صورت علاقه می توانید یک تاریخ مشخص را انتخاب کرده و یا بدون تغییر قرار دهید تا میلزیلا تنظیمات پیشفرض را اعمال کند. در پایان دکمه ساخت Create را کلیک کرده تا حساب سرور شما ساخته شود.

تنظیمات اصلی ایمیل سرور

با ساخت سرور ایمیل شما می توانید از طریق مشخصاتی که در صفحه ساخت سرور به شما نمایش داده می شود در برنامه خود تنظیمات را اعمال کنید.

نکته: رمز حساب و سایر مشخصات سرور خود را در یک فایل یا متن ذخیره و نگهداری کنید.

docs setting smtp manage

پس از ساخت موفق حساب سرور شما امکانات زیر را در اختیار خواهید داشت:

 • مشاهده مشخصات سرور
 • ویرایش مشخصات سرور
 • تغییر گذرواژه سرور ایمیل
 • حذف حساب سرور ایمیل
 • ساخت حساب سرور جدید

آدرس سرور و پورت ها

در برنامه خود اولین مورد که باید تنظیم شود آدرس سرور ایمیل خارجی SMTP شما یا همان به اصطلاح Outgoing Mail Server شما می باشد. برای این مورد میتوانید یکی از موارد زیر را وارد کنید:

 • smtp.mailzila.com
 • smtp25.mailzila.com
 • smtp.elasticemail.com
 • smtp25.elasticemail.com

برای اتصال پورت ایمیل Port می توانید مقادیر زیر را قرار دهید: 

 • ۲۵
 • ۵۸۷
 • ۴۶۵
 • ۲۵۲۵

نکته: از سرور هاستینگ خود درباره باز بودن پورت های مختلف اطمینان پیدا کنید.

نکته: اگر از فناوری Postfix استفاده می کنید برای تنظیمات بیشتر از مقادیر زیر در فایل Config استفاده کنید:

				
					
smtp_sasl_auth_enable = yes
smtp_sasl_password_maps = static:yourusername:your api key
smtp_sasl_security_options = noanonymous
				
			

گزارشات ارسال ایمیل

با اتصال برنامه خود از طریق سرور ایمیل میلزیلا می توانید گزارشات کامل ارسال های خود را بهمراه وضعیت های مختلف و به تفکیک کانال های ارسالی مشاهده نمایید. همچنین لاگ فایل های گزارشی تا ۷ روز قابلیت دسترسی کامل به جزییات را دارا می باشند. برای شروع مراحل زیر را انجام دهید:

docs activity channel server

۱- وارد صفحه “گزارش ارسال” Activity شوید.

۲- وارد زبانه “روش” Channels شوید.

۳- در این بخش گزارش ایمیل های ارسال شده از طریق SMTP نمایش داده می شود.

۴- برای مشاهده جزئیات گزارش، روی آیکن روبروی آن کلیک کنید.

سوال درباره سرور ایمیل خارجی

سرور ایمیل خارجی به شما امکان می دهد تا سرویس رسان ارسال ایمیل های خروجی خود را انتخاب و تنظیم کنید. سرور ایمیل SMTP یک پروتکل برای اتصال و ارسال ایمیل می باشد که در صورت بروز محدودیت های مختلف می توانید آن را جایگزین سرویس ارسالی حاضر خود کنید تا ارسال ایمیل های خود را بهبود ببخشید.

در میلزیلا شما محدودیتی در تعداد حساب های سرور ندارید و می توانید به هر تعداد حساب سرور ایمیل بسازید.

بله شما می توانید وب سایت های مختلف را تنها با یکبار سفارش سرور ایمیل ایجاد کنید و برای هر دامنه خود به دلخواه حساب SMTP بسازید. فراموش نکنید که دامنه های جدید باید در پنل اضافه و تایید گردند.

برای شروع می توانید از منوی سفارش در بالای سایت وارد فرم ثبت سفارش شوید و گزینه نیاز به سرورهای ایمیل را تیک بزنید و سپس سرور SMTP را انتخاب کنید.

هیچ محدودیت در تعداد ارسال های روزانه وجود ندارد و می توانید به میزان شارژ مانده در حساب خود ایمیل ارسال کنید. در میلزیلا شما تنها بر اساس ارسال های خود هزینه پرداخت خواهید کرد.

بله پس از اطمینان از نصب بودن امکانات ایمیل و یا بخش تنظیمات سرور ایمیل در برنامه خود میتوانید مشخصات دریافتی را در CRM خود وارد کنید و ارسال ایمیل ها امور مشترکین خود را بصورت اتومات انجام دهید.

بله، کافیست تا در تنظیمات فرستنده حساب اتلوک خود آدرس ایمیل سرور خروجی و پورت را تنظیم کنید تا این اتصال برقرار شود و ایمیل های خروجی شما از طزیق میلزیلا بدون محدودیت ارسال شود.

بله، در صورت وجود بخش تنظیمات ایمیل سرور در هر یک از پلاگین ها و افزونه های مختلف در سایت ساز ها و همچنین سیستم های خبرنامه ای شما می توانید با قراردادن تنظیم سرور ایمیل SMTP ایمیل های خروجی آن بخش و یا کل برنامه را به میلزیلا متصل کنید.

برای مشاهده گزارشات ارسال های خود با وضعیت های مختلف و تفکیک آماری می توانید از پنل ایمیل وارد بخش گزارشات Activity شوید و در پنجره Channel آمار ارسال ایمیل را مشاهده کنید.

اگر نیاز به ارسال ایمیل در حجم بالا و یا اتصال به برنامه خاص دارید و یا بعلت محدودیت و اسپم دچار مشکل شده اید با SMTP می توانید این موانع را برطرف کنید. این سرور به شما اطلاعاتی برای تنظیم در سیستم های مختلف قرار میدهد.

اما اگر برنامه نویس هستید و نیاز به اتصال ایمیل به کدهای برنامه خود را دارید با API میتوانید ضمن دسترسی به کتابخانه کد ها، از آن در برنامه نویسی خود استفاده کنید و ایمیل های لحظه ای و ترنزکشن به کاربران خود بفرستید.