آموزش مراحل ساخت و ارسال کمپین

mailzila presentation kit

روش های ساخت کمپین

با ابزار کمپین ساز به راحتی و با چند کلیک کمپین ایمیل مارکتینگ خود را آماده ارسال کنید. قالب ها را برای ارسال گروهی به لیست انتخابی خود با موضوع و اطلاعات دلخواه فرستنده تنظیم و یا زمانبندی کنید. 

در میلزیلا دو روش برای ساخت کمپین ایمیل وجود دارد:

 1. ساخت کمپین گروهی عمومی Regular
 2. ساخت کمپین تست بازاریابی A/B test
docs campaign creator

توجه: روش دوم AB Test تنها در نسخه پنل پیشرفته در دسترس می باشد. این آموزش مرتبط با روش اول (ساخت کمپین عمومی) می باشد و آموزش ساخت کمپین تست بازاریابی را اینجا مطالعه نمایید.

مراحل ساخت کمپین

برای ساخت یک کمپین جدید در منوی کمپین ها Campaigns دکمه آبی رنگ ساخت کمپین Create Campaign را کلیک کنید تا وارد ابزار کمپین ساز شوید.

برای ارسال ایمیل گروهی ابتدا از صفحه کمپین ساز، لیست ایمیل مشترکین دلخواه را بهمراه قالبی که از قبل طراحی کرده اید انتخاب کنید و سپس مشخصات کمپین را وارد کرده و تنظیمات را انجام دهید. 

 • انتخاب لیست مشترکین
 • انتخاب مشخصات ارسال
 • انتخاب تنظیمات کمپین
docs campaign create new

در ابزار کمپین ساز شما می توانید بخش های زیر را در هر کمپین جدید به دلخواه سفارشی سازی کنید:

 1. انتخاب لیست مشترکین
 2. انتخاب نام فرستنده
 3. انتخاب ایمیل فرستنده
 4. انتخاب عنوان ایمیل
 5. انتخاب ایمیل برگشتی
 6. انتخاب قالب ایمیل
 7. انتخاب تنظیمات
 8. انتخاب زمان ارسال 

ساخت کمپین نمونه

برای اطمینان از تکمیل صحیح بخش های مختلف کمپین ساز در ادامه با نکات هر بخش آشنا شوید.

مطابق تصویر راهنمای زیر می توانید بخش های کمپین ساز را مشاهده و با تنظیمات دلخواه خود تکمیل و ارسال کنید.

docs campaign sender
 • نام فرستنده را انگلیسی وارد کنید.
 • ایمیل فرستنده تحت دامنه اضافه شده باشد.
 • بهتر از بجای info از mailer برای ایمیل فرستنده استفاده کنید.
 • هرگز بهمراه ایمیل فایل ضمیمه attachment ارسال نکنید.
 • تنظیمات بهینه سازی هوشمند را برای ارسال سریع تغییر ندهید.
 • پیش از تکمیل فیلدها، نسخه تست ارسال نکنید.

انتخاب لیست

در مرحله اول لیست ایمیلی که قصد دارید کمپین جدید به آن ارسال شود، از بین لیست هایی که از قبل به پنل میلزیلا اضافه کرده اید انتخاب کنید. شما میتوانید یک یا چند لیست را انتخاب کنید.

چنانچه از معتبر بودن لیست ایمیل خود اطمینان ندارید، اولین کمپین خود را با تعداد کم آغاز کنید. (زیر ۱۰۰۰ نفر) زیرا وجود بالای ۵ درصد آدرس نامعتبر در لیست ایمیل، میتواند منجر به اسپم شدن ایمیل های شما شود.

انتخاب قالب

در این مرحله باید قالب ایمیلی که قصد ارسال آن را دارید انتخاب کنید. با کلیک روی گزینه قالب ها (Templates)، خبرنامه ای که از قبل برای کمپین خود طراحی کرده اید را انتخاب کنید.

حتما  قبل از شروع ساخت کمپین، قالب خود را با استفاده از ابزار طراحی آماده کنید و هنگام ساخت کمپین قالب ساخته شده را انتخاب کنید. ساخت قالب از صفحه کمپین به هیچ وجه توصیه نمیشود و ممکن است باعث بروز برخی مشکلات شود.

قبل از طراحی قالب خبرنامه حتما نکات مربوط به طراحی را مطالعه کنید. عدم رعایت اصول استاندارد ایمیل در طراحی، باعث اسپم شدن ایمیل های شما خواهد شد.

نسخه تست ایمیل: در صفحه کمپین و پس از انجام تنظیمات کامل بخش فرستنده شما می توانید یک تست از ایمیل ارسالی خود را برای اینباکس خود ارسال کنید و پیش نمایش را قبل از ارسال بررسی نمایید. آموزش ارسال تست

انتخاب فایل

به هیچ وجه همراه با ایمیل خود فایلی ضمیمه Attachment نکنید. این موضوع در میلزیلا بعلت عدم امکان محاسبه هزینه اتچمنت فعلا مقدور نمی باشد و در صورت ارسال فایل اتچمنت طبق مقررات حساب مسدود خواهد شد و هزینه اتچمنت های ارسالی میبایست پرداخت گردد.

برای ارسال فایل همراه با ایمیل های خود ابتدا فایل مد نظر را روی هاست خود آپلود کنید و سپس لینک آن را در ایمیل بصورت دکمه و یا متن لینک شده قرار دهید.

توجه: ضمیمه کردن فایل در ارسال های انبوه موجب اسپم شدن ایمیل های شما توسط ربات ها خواهد شد.

انتخاب فرستنده

در این بخش شما باید نام فرستنده و موضوع ایمیل را انتخاب کرده و وارد کنید. شما باید سه بخش اصلی را تکمیل کنید:

 • نام فرستنده
 • ایمیل فرستنده
 • موضوع ایمیل
 1. موضوع ایمیل (Subject) باید در حد امکان کوتاه و خلاصه باشد و نباید شامل کلمات تبلیغاتی باشد.
 2. از درج کارکترهای متفرقه در موضوع ایمیل خودداری کنید. (استفاده از ایموجی مشکل ندارد)
 3. نام فرستنده باید حتما به حروف لاتین و حداکثر دو کلمه انتخاب کنید.
 4. ایمیلی بنام Mailer بسازید و از آدرس هایی مانند Info، sales و… برای ارسال استفاده نکنید

انتخاب ایمیل برگشت: همچنین شما می توانید برای ایمیل های آدرس برگشت یا Reply انتخاب کنید که مشترک با دریافت ایمیل شما و کلیک رود دکمه reply در صندوق ایمیل خود می توانید به ایمیلی که شما رد این بخش وارد کرده اید بصورت اتومات پاسخ دهد و شما پیام ها را در اینباکس خود دریافت کنید.

تست ایمیل

در صفحه کمپین و پس از انجام تنظیمات کامل بخش فرستنده شما می توانید یک تست از ایمیل ارسالی خود را برای اینباکس خود ارسال کنید و پیش نمایش را قبل از ارسال بررسی نمایید.

با کلیک دکمه Send Test میتوانید یک نسخه را پیش از ارسال کمپین در اینباکس خود (ترجیحا جیمیل) دریافت و لینک ها و تصاویر خود را بررسی کنید. با کلیک در پنجره جدید موارد زیر را تکمیل کنید.

docs campaign test send
 • To : آدرس ایمیل برای دریافت تست (به جیمیل ارسال کنید)
 • From name : نام فرستنده به انگلیسی (شامل یک تا دو بخش)
 • From email : آدرس ایمیل فرستنده (فقط ایمیل تحت دامنه اضافه و تایید شده شما)
 • Subject : موضوع و عنوان نمایشی ایمیل شما

زمان ارسال

آخرین مرحله مشخص کردن زمان ارسال است. تنظیمات زمان ارسال کمپین در پنل میلزیلا به سه دسته اصلی تقسیم میشود: “ارسال در لحظه”، “ارسال در زمان مشخص” و “ارسال خودکار”<br>در تصویر زیر گزینه اول و دوم مربوط به “ارسال درلحظه” و “ارسال در زمان مشخص” هستند و سه گزینه آخر مربوط به ارسال خودکار:

با انتخاب Send now و کلیک روی دکمه Send Campaign، ارسال کمپین بلافاصله آغاز می شود.

با انتخاب گزینه Schedule میتوانید تاریخ و ساعت ارسال را مشخص کنید. امکان تعیین دفعات ارسال و فاصله بین هر ارسال نیز قابل تنظیم است.

docs campaign send schedule

انتخاب زمان ارسال – At what time
با این گزینه شما روز و ساعت ارسال کمپین خود را میتوانید انتخاب کنید. توجه داشته باشد که از قبل در پروفایل پنل خود حتما کشور ایران را انتخاب کرده باشید تا اختلاف زمانی محاسبه گردد.

انتخاب دفعات ارسال – How many times
با این گزینه شما تعداد دفعات ارسال را می توانید انتخاب کنید. گزینه اول بصورت پیشفرض برای یکمرتبه انتخاب شده است. با انتخاب گزینه دوم Send Every  متوانید تعداد دفعات ارسال در هر ساعت، روز و دقیقه را انتخاب کنید.

بهینه سازی

بهینه سازی سرعت ارسال کمپین از اقداماتی است که اهمیت زیادی در رسیدن ایمیل ها به اینباکس دارد. ارسال یکباره تعداد زیادی ایمیل میتواند موجب اسپم شدن ایمیل ها و بروز مشکلات جدی در بازاریابی ایمیلی شما شود. بهینه سازی ارسال در پنل میلزیلا به دو روش قابل انجام است:

 • بهینه سازی با الویت بندی مشترکین فعال: در این روش کمپین شما ابتدا به افرادی ارسال میشود که قبلا با ایمیل های شما تعامل داشته اند و آن ها را باز کرده اند.
 • بهینه سازی بر اساس رفتار مشترکین: در این روش سرعت ارسال با توجه به زمان باز شدن ایمیل ها توسط مشترک تنظیم می شود. بعنوان مثال ایمیل در زمان مناسب برای کاربری که اینباکس خود را در ساعت ۸ صبح بررسی می کند ارسال می گردد. 
docs campaign send optimization

نکته: پیشنهاد میلزیلا برای بهینه سازی سرعت ارسال، روش اول (الویت بندی) است. بهینه سازی بر اساس رفتار تنها در موارد خاص توصیه میشود زیرا این روش ممکن است نیازمند زمان زیادی تا تحویل کامل باشد.

اتصال گزارشات

اگر قصد دارید علاوه بر گزارشاتی که میلزیلا از نتایج ارسال کمپین در اختیار شما قرار میدهد، آمار را از سایر سیستم های گزارشگیری مانند Google analytics مشاهده و بررسی کنید؛ کافیست با وارد کردن اطلاعات UTM، سیستم گزارشگیری خود را به کمپین متصل کنید.

 • گزارش ایمیل های باز شده
 • گزارش ایمیل های کلیک شده
 • ارسال گزارشات به ایمیل کاربر
 • اتصال گزارش به گوگل آنالیتیکز
docs campaign send tracking

تست AB بازاریابی

برای ساخت کمپین تست بازاریابی شما می توانید در گام اول با انتخاب گزینه وارد این بخش شوید و مطابق آموزش زیر برای ارسال و بررسی نتایج بازاریابی ایمیلی اقدام کنید.

docs campaign ab list