آموزش ساخت سگمنت بازاریابی

mailzila presentation kit

سگمنت بازاریابی چیست؟

سگمنت (Segment) ها گروه های ایمیلی هستند که با توجه به آیتم های خاص از لیست ایمیل اصلی تفکیک می شوند. با ابزار سگمنت، لیست های ایمیل خود را به بهترین شکل تفکیک و گروهبندی کنید. سگمنت یک نوع دسته بندی لیست ایمیل است با این تفاوت که سگمنت نوعی لیست پویا است که همگی اعضای آن از شرایطی خاص پیروی میکنند.

با ساخت سگمنت مشترکین خود را به بهترین شکل گروه بندی کنید و کمپین های خود را به صورت هدفمند ارسال کنید. برای مثال یک سگمنت از مشترکینی بسازید که در یک تاریخ خاص ایمیل شما را باز کرده اند.

docs contacts segment
 • سگمنت به شما امکان میدهد که از لیست ایمیلهای خود، گروه های ایمیلی با معیار های خاص بسازید.
 • سگمنت گروههای پویا از لیست ایمیل هستند شامل مشترکینی که معیار های مورد نظر شما را دارند.
 • سگمنت یک ابزار بسیار قدرتمند بازاریابی برای ساخت گروه های ایمیلی پیچیده با چندین معیار است.
 
توجه: این ابزار بازاریابی در پنل پیشرفته وجود دارد و برای پنل رایگان در دسترس نمی باشد.

نحوه ساخت سگمنت

برای شروع ساخت سگمنت وارد صفحه Contacts شده و از منوی Manage Contacts گزینه Create segment را انتخاب کنید. سگمنت ها گروه های ایمیلی هستند که با شرط های مختلف ساخته می شوند. به عنوان مثال میتوانید یک سگمنت با شرط اینکه اعضای آن قبلا یک ایمیل شما را باز کرده اند بسازید.
docs contacts segment create
 1. وارد صفحه “لیست ایمیل” Contacts و سپس تب سگمنت Segments شوید.
 2. روی دکمه “ساخت سگمنت” Create را کلیک کنید.
 3. نام سگمنت را وارد کنید.
 4. از منوی باز شونده، شرط مورد نظر خود برای سگمنت جدید را انتخاب کنید.
 5. در پایان روی گزینه ذخیره سگمنت کلیک کنید تا سگنت جدید ایجاد شود.
 6. در قسمت آخر اگر گزینه “تاریخچه تعداد” فعال باشد میتوانید نمودار تغییرات تعداد اعضای این سگمنت را در قسمت تاریخچه مشاهده کنید.

شروط سگمنت

برای هر سگمنت می توانید شروط مختلف Rules تعریف کنید و هر یک از شروط می توانند با هم ترکیب ADD و یا تفکیک OR گردند. همچنین شما می توانید برای هر یک از شروط خود زیر شرط های جدید نیز تعریف کنید و سگمنت خود را محدود و بهینه کنید. در زیر لیست شرط های قابل انتخاب را مشاهده کنید:

 • شرط وجودی is
 • شرط ناموجود is not
 •  شرط شروع start with
 • شرط پایان end with
 • شرط شامل contain
 • شرط شامل نبودن not contain

بعنوان مثال شما می توانید سگمنتی بسازید که فقط کاربران یاهو را پوشش دهد و برای این منظور می توانید با استفاده از شرط End With و سپس وارد کردن عبارت Yahoo.com در بخش مقدار فیلد، گروه ایمیل های یاهو از کلیه مشترکین خود در تمامی لیست ها بسازید.

آپدیت سگمنت

سگمنت های ایمیل ساخته شده با تغییرات وضعیت مخاطبین به صورت خودکار به روز می شوند. برای مثال اگر یک سگمنت برای ایمیل های Engaged ساخته اید، بعد از هر کمپین، ایمیل های Engaged جدید به به صورت خودکار به این سگمنت اضافه خواهند شد.

فیلتر وضعیت

با ساخت سگمنت جدید شمامی توانید وضعیت های مختلف ایمیل های ارسالی خود را انتخاب و به سادگی آن ها را تفکیک کنید. لیستی از ایمیل های نامعتبر و یا بسیار فعال خود بسازید.

در مثال زیر در حال ساخت یک سگمنت هستیم که اعضای آن قبلا با ایمیل های ارسال شده تعامل داشته اند و حداقل یکبار ایمیل را باز کرده اند. وضعیت Engage مربوط به مشترکینی است که در شش ماه گذشته با ایمیل های شما تعامل داشته اند. با تعیین شرط وضعیت Engage برای گروه جدید، لیستی از مخاطبین فعال خود خواهید داشت:

فیلتر زمان

با استفاده از شروط زمانی میتوانید لیست خود را بر اساس گروهی از مشترکین بسازید که در یک تاریخ خاص به اشتراک خبرنامه شما در آمده اند، یا در یک تاریخ خاص روی یکی از لینک های شما کلیک کرده اند:

فیلتر ترکیبی

با ترکیب شرط های مختلف و استفاده از ویژگی های AND و OR میتوانید ایمیل های خود را به بهترین شکل تفکیک کنید. برای مثال در تصویر زیر لیست افرادی که نام کوچک آن ها “علی” است و از طریق سایت وارد لیست ایمیل شده اند تفکیک شده است.

کمپین سگمنت

هرف از ساخت سگمنت ارسال کمپین به لیست مشخص از مشترکین می باشد و شما می توانید با یک کلیک به  مشترکین حاضر در یک سگمنت ایمیل گروهی بفرستید. برای این کار تنها کافیست تا آیکون کمپین را در مقابل نام هر یک از سگمنت ها کلیک کنید تا به صفحه ساخت کمپین ارجاع داده شوید.

خروجی سگمنت

شما می توانید با یک کلیک به کلیه مشترکین حاضر در یک سگمنت را در قالب فایل اکسل دریافت و دانلود کنید. برای این کار تنها کافیست تا در گزینه های سگمنت منوی خروجی Export را کلیک کنید تا به صفحه دانلود در پنل ارجاع داده شوید و فایل خود را دریافت کنید.